Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere AWS Lightsail Wordpress kurulumundan sonra phpMyAdmin’e nasıl bağlanabileceğinizi göstereceğim. Oldukça basit bir işlem, lafı uzatmadan işlemlere başlayalım.

Öncelikle bitnami şifremizi öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için SSH ile Lightsail sunucunuza bağlandıktan sonra aşağıdaki komutu yazmanız gerekiyor.

cat $HOME/bitnami_application_password 
Bitnami Application Password

Şifremizi bir yere kopyalayalım, phpMyAdmin’e giriş için lazım olacak. phpMyAdmin’e normal ip adresimizden ulaşmak istediğimizde bizleri şu uyarı mesajı karşılayacaktır:

For security reasons, this URL is only accessible using localhost (127.0.0.1) as the hostname.

Güvenlik sebebiyle phpMyAdmin’e erişim sadece localhost üzerinden olmaktadır. Bu nedenle phpMyAdmin’e erişmek için, ip-adresi/phpmyadmin adresine localhostumuzdan ulaşmamız gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için de bir SSH Tunnel…


Merhaba sevgili dostlar, bu yazımda sizlere güzel bir paketten bahsetmek istiyorum.

Paketimizin adı Camaro, peki ne işe yarıyor bu paket? Camaro XML’i JSON objesine çevirmemizi sağlıyor. Çevirirken de, tüm XML’i değil, sadece istediklerimizi JSON objesinin içerisine koyuyor. Çok uzatmadan hemen bir örnek ile nasıl çalıştığına dair bir ipucu vereyim.

Örnek olarak aşağıdaki gibi bir XMLimiz olsun.

<userlist>
<user>
<name>caner canbaz</name>
<age>27</age>
<yearOfBirth>1994</yearOfBirth>
<isWorking>true</isWorking>
</user>
</userlist>

XML tanımını JSON objesine çevirmek için öncelikle bir template yani bir kalıp oluşturuyoruz. Hangi alanlar, hangi isimlerle dönüştürülsün, tipi numara mı true/false mu olsun gibi. Yukarıdaki XML tanımı için bir template oluşturalım.

const template =…


Merhaba arkadaşlar, uzun zaman sonra bloguma yazı eklemenin mutluluğu içerisindeyim. Bugün sizlere Nginx kullanarak .html uzantılarını browserda nasıl gizleyeceğimizi göstereceğim. .html uzantısının görünmesinin bir zararı yok fakat about.html olarak görünmesi yerine example.com/about olarak görünmesi daha hoş olacaktır ve bir yerde adres paylaşırken .html uzantılı olarak paylaşmak istemeyebilirsiniz.

Eğer Apache Web Server kullanıyorsanız, bu işlemin aynısını .htaccess dosyası vasıtasıyla yapabilirsiniz. Fakat eğer Apache kullanmıyor ve sunucuda Nginx Web Server var ise, Nginx konfigurasyon dosyası ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Nginx Web Serverin kurulduğunu varsayarak, Nginx’in kurulu olduğu dizinde sites-available klasörüne giderek konfigürasyon dosyamızı açıyoruz.

Konfigürasyon dosyasını Linux için aşağıdaki dosya yolunda bulabilirsiniz:

cd…


Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Express.js çalışan bir sunucuda Nginx kullanarak SSL (HTTPS) aktifleştirmesini anlatmaya çalışacağım.

Gereksinimler

  • Nginx
  • Express.js server
  • Cloudflare portala eklenmiş domain

Benim hali hazırda kurulu bir sunucum var.


Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır bir şeyler karalayamıyordum. Bugün sizlerle mongoose ile Express serverda nasıl birden fazla MongoDB sunucusuna bağlanabiliriz onu göstereceğim. Hatalarım, eksiklerim olabilir veya daha kolay uğraş gerektirmeyen bir çözümü var ise bilmek ve yazıma eklemek isterim. Lütfen yazının altına yorum olarak girin ki, okuyucuları yanlış yönlendirmeyelim.

Ne zaman ihtiyaç duyarım?

MongoDB sunucusuna epey bir yük bindiği için, bazı raporlama sorgularında artık yetersiz kalmaya başlamıştı. Aklımıza verilerin bir kısmını ana sunucudan bir kısmını replika sunucumuzdan çekmek geldi fakat sorgularımız tek bir MongoUrl üzerinden gidip geliyordu. Sorguların replika sunucumuza gitmesi için Express serverda birkaç değişiklik yapmamız gerekti. Bu tarz 2. …


Merhaba arkadaşlar, geçenlerde Ionic 3 ile yazdığım bir uygulamada Ionic Native Camera (cordova-camera) modülünü kullanarak bir klasöre fotoğraf kaydetmem gerekti. Hiçbir yer belirtmezseniz cordova otomatik olarak Android/data/cache klasörünün altına kaydediyor, fakat Clean Master gibi cache temizleyen programlar bu fotoğrafları silebiliyor. O yüzden dataDirectory dediğimiz uygulamaya ait bölüme kaydetmek daha mantıklı oluyor.

Fotoğrafı base64 encoded olarak çekip bloba çevirip camera.writeFile metoduna gönderiyordum. Olumlu senaryoda her şey güzel çalıştı, fakat bazı Android cihazlarda bir şekilde fotoğraf çekerken timeouta düşüyor, ne hata veriyor ne başarılı oluyor. Fotoğrafı kaydediyor fakat 0 byte boyutlu bir fotoğraf oluşturuyor. Haliyle kaydetmesinin bir esprisi olmuyor.

Biraz araştırma yaptığımda…


Merhaba arkadaşlar, geçenlerde IIS yüklü olan bir sunucuda Express ile oluşturduğum bir uygulamayı çalıştırmam gerekti ve kullandığım yöntemi sizlerle paylaşmak istedim. Bu yazımda IIS 10 ile bir Node.js uygulamasının (Express) birlikte nasıl çalıştırılacağını anlatacağım.

Varsayılan olarak 80 portunda IIS uygulamanızın çalıştığını düşünelim. Node.js uygulaması ise 8000 (herhangi bir port da olabilir) portunda çalıştığını varsayalım. Bu durumda 8000 portunda çalışan uygulamamızı bir alt klasördeymiş gibi gösterip Proxy kullanarak URL yönlendirmesi yapmamız gerekiyor. Adım adım gidelim.

1) ARR (Application Request Routing) Yüklemek

Öncelikle ARR modülünü eğer yüklü değilse Server Manager’a eklememiz gerekiyor. Aşağıdaki adrese girip, eklentiyi yükleyebiliriz.

Install this extension butonuna basarak yükleyebilirsiniz.

2) Proxy Aktif Etme

Server Manager’ı açıp Servers altından sunucunuzun üzerinde sağ tuşa tıklayarak IIS…


Merhaba, bu yazımda sizlere React 16.2.0 versiyonu ile birlikte gelen Fragment etiketini anlatmaya çalışacağım.

Adjacent JSX Elements Hatası

Bu hatayı tanıdınız değil mi? :) React ile yeni yeni uğraşmaya başladıysanız, bu hatayı zaman zaman almanız çok normal çünkü React, component ve fonksiyon return kullanımlarında kod bloklarının tek bir kapsayıcı element ile kullanılmasını istiyor. Örnek verecek olursak;

import React, { Component } from 'react';class App extends Component {
render() {
return (
<div>Text</div>
);
}
}
export default App;

Yukarıdaki kod bloğunda render metodunun return kısmında tek bir div elementinin içerisinde yazımız var. Bu haliyle çalışmasında herhangi bir sorun yok. Fakat bu div elementinin…


Merhaba arkadaşlar, geçenlerde çok dilli bir Angular yapısına ihtiyacımız vardı ve ngx-translate kütüphanesini kullandım. Oldukça kolay ve anlaşılır bir yapısı var. Ben de merak edenler için Angular 6 ile çok dilli Angular uygulaması hazırlamayı anlatmak istedim.

Angular’da bildiğiniz gibi bir içeriği formatlamak veya değiştirmek için bizlere Pipe özelliğini sunuyor. Kullanacağımız kütüphane de bu özelliğe dayanan bir yapı geliştirmiş ve önyüzdeki her yazıyı manipüle etme şansı sunuyor. Daha fazla uzatmadan başlayalım.

1) Kütüphaneyi indirmek

Öncelikle ngx-translate kütüphanesini indirelim.

npm install @ngx-translate/core --save

Eğer Angular 6 için indirecekseniz, yukarıda bulunan kodu yazmanız yeterli. …

Caner Canbaz

Full-Stack Web Developer

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store