AWS Lightsail Wordpress - phpMyAdmin’e Bağlanmak

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere AWS Lightsail Wordpress kurulumundan sonra phpMyAdmin’e nasıl bağlanabileceğinizi göstereceğim. Oldukça basit bir işlem, lafı uzatmadan işlemlere başlayalım.

Öncelikle bitnami şifremizi öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için SSH ile Lightsail sunucunuza bağlandıktan sonra aşağıdaki komutu yazmanız gerekiyor.

cat $HOME/bitnami_application_password 
Bitnami Application Password

Şifremizi bir yere kopyalayalım, phpMyAdmin’e giriş için lazım olacak. phpMyAdmin’e normal ip adresimizden ulaşmak istediğimizde bizleri şu uyarı mesajı karşılayacaktır:

Güvenlik sebebiyle phpMyAdmin’e erişim sadece localhost üzerinden olmaktadır. Bu nedenle phpMyAdmin’e erişmek için, ip-adresi/phpmyadmin adresine localhostumuzdan ulaşmamız gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için de bir SSH Tunnel açmamız gerekiyor. SSH Tunneli aşağıdaki komutla açabiliriz.

ssh -i '/aws-lightsail-sertifikaniz.cer' -L 8888:127.0.0.1:80 bitnami@ip-adresiniz
  • aws-lightsail-sertifikaniz.cer: AWS Lightsail > Account > SSH Keys menüsü altından indirebilirsiniz.
Lightsail SSH Key
  • 8888: Localhost (127.0.0.1) üzerinden ulaşacağımız port numarasıdır.
  • ip-adresiniz: AWS Lightsail sunucunuzun Public IP’sidir.
  • 80: Sunucumuzda SSH Tunnel için kullanacağımız port numarasıdır. Eğer https kullanıyorsak, 443 yazmalıyız.

Komutu yazdığınızda sunucuya SSH ile bağlanacaktır. Bağlantı başarılı olduğunda, artık http://localhost:8888/phpmyadmin/ veya http://127.0.0.1:8888/phpmyadmin/ adreslerinden phpMyAdmin’e ulaşabilirsiniz.

phpMyAdmin Login

Giriş yapabilmek için kullanıcı adına root (default), şifreye ise yazının başında kopyaladığınız bitnami şifrenizi girmeniz gerekiyor.

phpMyAdmin Home

Umarım faydalı olmuştur, hatalı/eksik anlattığım bir kısım varsa affedin ve lütfen yoruma yazarak düzeltmeme/geliştirmeme yardımcı olun. Sağlıcakla kalın.

Full-Stack Web Developer